Mekan

Muhabbet mekan gerektirir.

Siyaseti belirli bir parti için desteğimizi göstermek üzere dört beş yılda bir -bu aralar her yıl- sandık başına gidip oy kullanma şeklinde görme eğilimindeyiz. Oysa yaşamımızın her anı siyasetle örülü. Zira siyaset aslında toplum içinde yaşamanın doğal bir sonucu. Bir şeylerin değişmesine ilişkin görüş belirttiğiniz her arkadaş sohbetinde, bir şeylerin yanlış gittiğine dair her Facebook, Twitter paylaşımınızda aslında siyaset yapıyor olursunuz. Toplumda düzeltilmesi ve değiştirilmesi gereken tek bir şey olduğunu düşünüyor olsanız bile siyaset yapıyorsunuzdur.


Demokratik veya demokratik olma iddiasındaki bir siyasal rejimde yaşayan insanlar olarak, birer birey ve daha önemlisi birer yurttaş olarak her birimizin düşüncesinin toplamı ülkenin toplam siyasetini üretmektedir.
Öyleyse bireyler olarak siyasal düşüncemizin nasıl oluştuğu, neye nasıl önem verdiğimiz, siyasal eylemliliğimizi topluma nasıl yansıttığımız, arada bir sandık başına gidiyor olmamızın çok ötesinde öneme sahiptir.
Bizim adımıza siyasal alanı düzenlesin diye “geçici” olarak yetki verdiğimiz temsilcilerimizin attığı her yanlış veya doğru adımın arkasında mutlaka bizim de bireysel etkimizin olduğu gerçeğini göz ardı etmememiz gerekiyor.


SiyasetKahvesi.net olarak binlerce yıldır siyaset üzerine kafa patlatmış düşünürlerin söylemlerini kendimize soracağımız bir soruyla sunduğu “Derkenar Bölümü”, siyasal düşüncemizin nasıl oluştuğuna ilişkin açıklamalar getiren Makaleler Bölümü” ve siyasal düşüncemizi etkileyen büyük düşünürlerin hayatlarını anlatan “İnsanlar Bölümü” ile birer yurttaş olarak siyasal düşüncemizin oluşumunu daha fazla sorgulamamıza yardım ediyor.

Siyasetin toplumsal ve yaşamın her anıyla ilgili olmasının bir başka sonucu ise sosyal bilimlerin pek çok alanı ile kesişmek zorunda olması. Bu bağlamda Blog’da yayınlanan yazıların ve derkenarların tamamı ayrıca hukuk, din, psikoloji, sosyoloji, etik gibi diğer alanlarla da ilişkilendirilerek blogda yayınlanmış olan yazılar arasında gezinmeyi kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır.


Tıpkı bir zamanlar olduğu gibi kahve köşelerinde hararetlenen siyaset tartışmalarından esinlenerek, gündelik siyasetin taraflı tartışmalarının ötesinde,
Sizleri Siyaset Kahvesinde muhabbete davet ediyor.

Keyifli yolculuklar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.