30 Ağustos’a Not

Standart

Uğur K.Yiğit, Dr.

Demem o ki: “600 yıldır devam eden bir hanedanın son üyesine” ve “onun işbirlikçiliğiyle ülkeyi işgale yeltenmiş” koca koca devletlerin hepsine birden başkaldırıyorsan, silah arkadaşın olmaz. Karar çok hayati ve tarihin akışıyla ilgili olduğunda, diğer insanlar, dostların, senin için hayatını verebilecek her yakının, aslında senin kararını bekleyen edilgen birer ögeye dönüşürler. Etrafın ne kadar kalabalık olursa olsun, tam karar anında, bir anlığına yapayalnız kalırsın.

Meydan okuduğun bütün o yüzyılların “hapsedici akış yönü” ve “büyük devletlerin tehdit edici bakışlarının” altında ya kımıldamadan durmak ya da ayağa kalkmak arasında bir seçim yaptığın andır karar anı… Daha sonra katılır sana silah arkadaşların ve diğer vatanseverler.

Atatürk Kocatepe’de, Büyük Taarruz

Atatürk için “rakı içiyordu kafir” diyen de var, “hafızdı, müslümanın en iyisiydi” diyen de. Ne kadar da salakça!

Atatürk, İstanbul Boğazının kenarında hala dizili duran “bilmem ne paşa yalısı”, “bilmem kim efendi köşkü” adlı gösterişli yapılardan olup biteni gözlemeyi seçen yüzlerce sırmalı paşa ve şeyh kılıklı adamın “dur bakalım ne olacak” diye beklediği bir günde, tarihe karşı koymaya “tek başına” karar vermiş bir adamdır. BAŞARISIZ OLUP İDAM EDİLSEYDİ DE BU KAHRAMANCA KARAR ONA YETERDİ ve saçmalamayın lütfen: Böyle bir adam rakı içse de, hafız olsa da pek fark etmez hiç kimse için.

Bu da benim 30 Ağustos notum olsun.

Uğur K.Yiğit, Dr.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.