Akşener’e Çağrı: Gel Tahtımı Taşıyanlar Arasına Katıl!

Standart

Uğur K.Yiğit, Dr.

Cumhurbaştanı Erdoğan İYİ Parti lideri Meral Akşener’e Altılı Masadaki konumunu yeniden değerlendirme ve milli olma çağrısı yaptı. Aslında yeni bir çağrı değil bu. Yaklaşık bir yıl önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de “evine dön” çağrısı yapmıştı Akşener için.

Altılı masada sağ muhafazakar kesimleri temsil eden partilerin Cumhurbaşkanından böylesi çağrılar alması her zaman ihtimal dahilinde. Çünkü beslendikleri arka plan, kullandıkları kavramlar birbirine çok yakın. Bu kitleler mukaddeslerini saysa birçok maddenin aynı olduğu rahatlıkla görülebilir. AKP’li yıllar muhafazakar kesimlerin bu mukaddesleri işleme biçimini biraz farklılaştırdı. Ama omurgalar tamamıyla dönüşmüş değil. Bu yüzden Cumhurbaşkanı her ihtiyaç duyduğunda dönüp dönüp yapar böylesi çağrıları. Onun Devlet yönetme tarzı bu: Neye ihtiyaç duyarsa! Dünkü kardeşi bugün katil, bugünkü teröristi yarın uyandığında kim bilir kim!

Peki bu çağrı niye?

Cumhurbaşkanı siyasi hayatının en zorlu dönemecinde. İstanbul seçimleri gecesinde daha oy sayımı sürerken astırdığı “Teşekkürler İstanbul” afişlerini kaldırmak zorunda kaldı. Hem de seçim sonuçlarını iptal ettirmesine rağmen.

Cumhurbaşkanı’nın Meral Akşener çağrısı, İstanbul’u kaybetmesinin bir yol kazası olmadığını anlamaya başladığını gösteriyor. Seçimleri kazanacağından emin olsa Akşener’i davet etmez tersine “hakkında FETÖ soruşturması var” diye tehdit etmeye devam ederdi. Bundan şüpheniz var mı?

300 Spartalı filmini izlediniz mi? Perslerin “Tanrı Kralı” Xerxes’in ordusuna 300 Spartalı ile karşı koyan Sparta Kralı I. Leonidas’ın hikayesi. Filmin sonunda, diz çökmesi teklif edilen Leonidas mızrağını Pers kralına fırlatır ve mızrak tanrı kralın yanağını sıyırır. Perslerin Tanrı Kralı’nın yanağından birkaç damla kan akar… Sadece birkaç damla kan… Kralın tanrı olmadığını hem izleyiciye, hem bütün Pers ordusuna ama en önemlisi bizzat kralın kendisine gösteren damlalar… Tanrı Kral Xerxes’in büyük bir şaşkınlık ve nefretle yanağını nasıl sildiğini hatırlıyor musunuz? Peki ya Leonidas’ın üzerine yağan okları?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisi de kan kaybediyor. Saltanatının ihtişamını her fırsatta yirmi kanalda birden canlı yayınlatıyor ama bu debdebenin süt fiyatlarını düşürdüğü falan yok. Aynı konuşmada hem “uzay istasyonu çalışmalarını” hem de “Sudan’da bakliyat yetiştirerek pahalı gıda sıkıntısını çözeceğini” anlatabilen bir özgüveni olsa da... Her gün hiç olmayacak yeni bir ulufe müjdesi verse de… Şahsının hipnoz etkisi zayıflıyor. İstanbul’un elinden çıkması ilk kan idi. Ardından geçen zaman boyunca eklenen ekonomik başarısızlıklar üzerine eklendi. “Ceketimi aday göstersem seçilir” rahatlığında değil artık. Akşener’e çağrısı bundan.

Bu bir “yerli ve milli” olma teklifi değil. Zira o yürüyeceği insanları duruşlarına göre değil, tahtını taşımaya gönüllü olup olmamalarına göre seçen biri. Gölgesine girip tahtının bir ucundan da siz tutarsanız herşey çözülür. Doğu Perinçek ve Devlet Bahçeli ile sarmaş dolaş olabilmesi bundan. Davutoğlu’nu da Babacan’ı da tahtını taşımadıkları için tasfiye etti; diğer şeyler teferruat. Her geçen gün biraz daha zorlanmasa Akşener’i asla çağırmazdı. “Tahtım ağırlaştı, sen de gelir misin taşımaya?” demeye getirdiği zok açık.

Her neyse.

Bu paragrafları unutun gitsin ama şu cümleyi hatırlayın: Cumhurbaşkanı, partisinin kan kaybettiğini fark etmeye başlamış olabilir. Ve bu çok tehlikeli. Çünkü bunu idrak ettiğinde en az Tanrı olamayan Kral Xerxes kadar sinirlenecektir. Sonrası, her ne tür bir birine, her ne tür bir kargaşaya ihtiyaç duyarsa!

Uğur K.Yiğit, Dr.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.